Haber

ASAL son anketi paylaştı: AK Parti, CHP, MHP, UYGUN Partisi ve Yeniden Refah oy oranları

ASAL Araştırma, “Türkiye Siyasi Gündem Araştırması”nı yayınladı.

Ankette siyasi partilerin seçmen takviyeleri, hükümet ve diğer siyasi partiler hakkındaki görüşleri ve Temmuz ayı gündem maddelerine ilişkin değerlendirmeler yer aldı.

14-25 Temmuz 2023 ortasında Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Balıkesir, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Kırıkkale, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ Trabzon, Van, Yalova ve Zonguldak’ta 18 yaş ve üstü 2 bin 520 kişiyle yapılan ankette, “Bu Pazar milletvekili genel seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?” soruldu.

ASAL Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, 26 ilde yaptığı ankette vatandaşlara, “Bu Pazar milletvekili genel seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?”soruyu yöneltti.

ANKETE GÖRE AK PARTİ YİNE FARK YARATTI

Ankete göre; Kararsız seçmenlerin dağıtılmasının ardından AK Parti’nin oy oranı yüzde 33,5, CHP’nin oy oranı yüzde 23,7 ve MHP’nin oy oranı yüzde 10,2 oldu.

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra bu soruya yanıt verenlerin yüzde 33,5’i AK Parti’ye yanıt verdi. Bunu yüzde 23,7 ile CHP diyenler izledi. MHP karşılığı ise yüzde 10,2 ile üçüncü sırada yer aldı. Yüzde 9,1’lik bir grup bu soruyu GÜZEL PARTİ olarak yanıtladı.

BU PAZAR GENEL SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ? (İSTENMEYENLER DAĞITILDIKTAN SONRA)

AK Parti: %33,5
CHP: %23,7
MHP: %10,2
L Lot: %9,1
HDP/Yeşil Sol Parti: %8,4
Yine Refah Partisi: %3,5
TİP:2.2%
Zafer Partisi:2.0%
Memleket Partisi: %1,5
BBP:%1,1
Diğer Partiler: %4,8

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu